JDT logoJARDA DĚDEK TEAM

Novinky
Kdo jsme
Členové
Prezidentské výnosy
Teamové akce
Úspěchy
Kalendář
Fotogalerie
Vzkazy a připomínky
Zajímavosti

Administrace



Zajímavé odkazy:
Ubytování Penzion Královka
Děčínský pohár EPP
Skupina KABÁT
České stránky PPC1500
Světová asociace PPC1500
Sdružení LEX
PPC - Match 1500

OBSAH
  1. Úvod
  2. Střelnice
  3. Terče
  4. Pouzdra a vybavení
  5. Střelivo – všeobecně
  6. Polohy ke střelbě
  7. Rozhodčí
  8. Povely
  9. Nástřelné rány
  10. Závady
  11. Bezpečnost
  12. Hodnocení
  13. Výkonnostní třídy
  14. Hodnocení týmů
  15. Discipliny
    1. Hlavní závod REVOLVER 1500
    2. AUTO MATCH 1500
    3. DISTINGUISHED REVOLVER
    4. SERVICE PISTOL
    5. OPEN MATCH
    6. SERVICE REVOLVER
    7. OFF DUTY REVOLVER
    8. STOCK SEMI AUTOMATIC PISTOL
ÚVOD

PPC, nebo MATCH 1500 je závod ve střelbě z velkorážných revolverů a pistolí. Jedná se vlastně o soubor několika disciplin, lišících se v počtu vystřelených ran, ale zejména ve zbrani, která je v dané disciplině použita. Závod vznikl v minulosti kdesi v USA. Brzy se rozšířil po celých Spojených státech a prakticky po celém světě.

PPC – Police Pistol Combat je v mimoevropském světě považován především za policejní discipliny, a proto pořádané soutěže jsou téměř výhradně určeny pro policisty, ať již v činné službě, nebo v důchodovém věku. I tak je ale účast na soutěžích obrovská ( např. Národního policejního mistrovství USA v PPC se v roce 1998 zúčastnilo 527 závodníků ze 39 států USA )

V Evropě se tyto discipliny nazývají MATCH 1500, nebo zkráceně “Patnáctistovka”. Jsou oblíbeny zejména v SRN, Rakousku, Belgii, Holandsku, Lucembursku, Anglii, ale soutěží se zúčastňují i střelci ze severských zemí, Ruska a České republiky. Možná se střílí i v dalších zemích, ale střelci se nezúčastňují mezinárodních závodů. V Evropě již nejde o záležitost vyloženě policejní, a proto jsou soutěže otevřené pro všechny zájemce. Z výše uvedeného rozdílu mezi Evropou a “zbytkem světa” vyplývá i rozdíl v používaných terčích. V USA a jinde ve světě jsou na policejních soutěžích používané terče, které mají podobu lidské figury, v Evropě se používají terče obdélníkové. Vnitřní členění terčů je však totožné.

V Evropě užívaný název Match 1500 je odvozen od maximálního možného počtu dosažených bodů v hlavním závodě Revolver 1500, který je vždy považován za vrchol soutěže, jsou podle něj udělovány výkonnostní třídy a jsou od něj odvozeny ostatní discipliny v rámci programu PPC/1500.

Protože pravidla disciplin PPC/1500 jsou relativně pevně daná ( vzdálenosti, počty ran, polohy, kriteria zbraní a střeliva, terče apod.) je možné výkony porovnávat, vést žebříčky, uznávat rekordy. Toto, a přirozená touha člověka porovnávat se s druhým, jsou zřejmě příčiny velkého rozmachu disciplin PPC/1500 mimo kolébku této střelby USA, ke kterému v posledních zhruba deseti letech došlo a v současnosti dochází.

Přesto se americká a evropská pravidla v několika málo detailech liší, i když je předpoklad, že se v brzku zcela ujednotí. Jsme ale v Evropě v roce 1999, a proto se soustředíme na současná pravidla evropská. Nicméně “úřední řečí” střeleckých soutěží je angličtina, a proto všeobecně užívané názvy disciplin ( někdy i těžko přeložitelné ), povely, případně i další obecně používaná anglická slova, nebo spojení budou použita i v následujících článcích..

STŘELNICE

PPC/1500 neklade žádné zvláštní požadavky na vybavení střelnice. Tyto discipliny lze střílet v podstatě na jakékoliv padesátimetrové střelnici. Pokud je k dispozici pouze střelnice 25 metrů, je možné střílet discipliny s dálkou střelby do 25 metrů (Off duty revolver, Service revolver, Stock semi automatic pistol), nebo použít redukované terče (Viz. čl. Terče).

Mimo obvyklé vybavení střelnice – standardní zabezpečení bezpečnosti, vyplývající ze zákona a příslušných prováděcích předpisů, a zařízení k upevnění terčů – je potřebné pro PPC/1500 střelnici vybavit označením palebných čar v potřebných vzdálenostech podle dané discipliny a barierami pro střelbu za barierou s vyznačením stranových přešlapových linií.

Bariery jsou zpravidla zhotoveny z prkna, nebo trámku o hraně minimálně 10 cm, alespoň částečně opracovaných, aby nedocházelo ke zraněním. Stranové přešlapové linie jsou vyznačeny na zemi zpravidla bílou barvou a jejich šířka je shodná s šířkou bariery. Jsou kolmé k palebné čáře a měly by být dlouhé alespoň 70 cm, aby bylo možné objektivně posoudit případný přešlap.

Pozn.: Ukotvení bariery v zemi bývá různé. Na střelnicích určených speciálně pro PPC/1500 jsou zabudované pevně, s tím, že na 25m jsou umístěny mimo osu střelby. Na střelnicích universálních jsou bariery zpravidla zasazeny v zemi do "pouzder" z trubky příslušného profilu, a jsou vyndavací. V praxi se užívá i to, že si je závodníci sami přenáší z 25 m na 50 m a opačně, při změně vzdáleností střelby.

TERČE

Terče se používají papírové s vyznačenými oválnými zónami 7 až 10. (dále jen kruhy). V kruhu 10 je ještě jeden menší kruh označený jako X. Tato v podstatě centrová desítka slouží jako kriterium hodnocení při rovnosti bodů.

Terče používané v USA a i jinde mimo Evropu mají tvar lidské siluety, v níž jsou umístěny kruhy 7 až 10. V Evropě se používají terče s obdélníkovou černou plochou s vyznačenými kruhy, místo hlavy je nad černou plochou masivní černá šipka směřující dolů. Vnitřní uspořádání a velikost kruhů v terči je totožné s terčem americkým.

Mimo terče normální velikosti existují terče s velikostí redukovanou na polovinu. Tyto terče lze použít na nižších soutěžích a na střelnicích, kde nelze střílet na vzdálenost 50 metrů. Používají se na 25 metrů pro tu část discipliny, která by se za normálních okolností střílela na 50 metrů. Tyto terče by neměly být použity pro discipliny Revolver 1500 a Auto Match 15OO.

Pozn.: Rozměry kruhů a vnitřní členění terčů, mimo kruhu X je totožné jako u starých terčů pro disciplinu Olympijská rychlopalba. Tyto terče lze používat pro trénink, případně pro nižší soutěže.

POUZDRA A VYBAVENÍ

Pouzdra na zbraň mohou být v podstatě libovolná s podmínkou, že musí zakrývat spoušť a být bezpečná. Nejsou povolena pouzdra podpažní, pouzdra umístěná na opačné straně těla, než je “silná” ruka tzv. Cross Draw, pouzdra skrytá pod nohavicí, apod. Pouzdro musí být umístěné na opasku.

Pouzdra na zásobníky/rychlonabíječe mohou být libovolná, musí být umístěna na opasku. Všechny používané zásobníky/rychlonabíječe musí být v pouzdrech (nelze je mít např. položeny na zemi ). Platí rovněž pravidlo, že při vypadnutí zásobníku/rychlonabíječe ze zbraně při střelbě, nebo z ruky při přebíjení, nelze tento zásobník/ rychlonabíječ sebrat ze země, rovněž tak spadlé samostatné náboje . Lze však použít další plný zásobník/rychlonabíječ z pouzdra na opasku.

Střelec musí být povinně vybaven chrániči sluchu, použití ochranných brýlí je zpravidla povinné, může to však upřesnit pořadatel, zejména v závislosti na dopadové ploše a možnosti odrazu střel, nebo jejich částí.

Oblečení na soutěže PPC/1500 je v podstatě libovolné, jsou však zakázány taktické obleky speciálních jednotek, různé bandáže a podobná zpevnění, s vyjímkou tělesně postižených, střelecké rukavice, střelecké brýle známé ze sportovní střelby a podobné speciální pomůcky. Je povoleno používat ke kontrole času stopky bez akustické signalizace. Pokud se jedná o policejní soutěž, nesmí být upevněny jinde než na těle závodníka.

Pozn.: Z výše uvedeného vyplývá, že pokud je to možné, je lépe si připravit před zahájením střelby z dané vzdálenosti o jeden plný zásobník/rychlonabíječ více, pro případné nouzové použití. Řada střelců mívá na opasku umístěno ještě jednoduché pouzdro na 3 – 4 náboje, pro případné nahrazení selhaného, nebo vypadlého náboje, pokud to čas dovolí. Náboje spadlé na zem lze po skončení série se souhlasem rozhodčího sebrat a použít v další sérii.

Pro discipliny PPC/1500 je nutné mít minimálně 3 zásobníky/rychlonabíječe, pro disciplinu Revolver 1500 a Auto match 1500 minimálně 4.

STŘELIVO (Všeobecně)

Při disciplinách PPC/1500 je všeobecně zakázáno používat náboje s okrajovým zápalem, náboje magnum, střely expanzní, zápalné, svítící apod. S výjímkou disciplin Revolver 1500, Auto match 1500 a Open match, kde není upřesněn požadavek na výkon a je povoleno používat i střely wadcutter (terčové prosekávací střely) dále jen WC, je u všech ostatních disciplin požadavek na střelivo specifikován, s platností výše uvedeného všeobecného zákazu. (Viz. čl. Discipliny).

Při všech disciplinách PPC/1500 se nabíjí vždy pouze 6 nábojů, a to i do velkokapacitních pistolových zásobníků.

Pozn.: Nelze tedy nabíjet např. do 1. používaného zásobníku 7 nábojů a do posledního 5, a měnit zásobníky po 6 ranách se závěrem v přední poloze a s nábojem v nábojové komoře, jako např. při střelbě dle pravidel IPSC.

POLOHY KE STŘELBĚ

STARTOVNÍ POZICE – Před povelem k zahájení střelby (akustický, otočení terčů apod.) je vždy poloha vstoje, ruce volně podél těla, ruka se nedotýká zbraně ani příslušenství.
Pozn.: Toleruje se, když má závodník ruku připravenou u stopek ke spuštění času po signálu.

STŘELBA VSTOJE BEZ OPORY - zbraň je držena jedno-, nebo obouruč, jakákoliv opora je zakázána.

STŘELBA VSTOJE ZA BARIEROU – střelec stojí za barierou tak, aby neporušoval stranovou přešlapovou linii (Viz. čl. Střelnice). Při střelbě z levé strany bariery stojí tak, že obě chodidla jsou vpravo od levé hrany stranové přešlapové linie, zbraň drží v levé ruce a spouští levou rukou. Pravou ruku může používat k obouručnému držení. Při střelbě z pravé strany bariery stojí tak, že obě chodidla jsou vlevo od pravé hrany stranové přešlapové linie, zbraň drží v pravé ruce a spouští pravou rukou. Levou ruku může používat k obouručnému držení. Bariery je možné se dotýkat, nebo se o ni opírat, nesmí docházet ke kontaktu zbraně s barierou (Viz. obr. :střelba z pravé strany bariery).
Pozn.: Bez ohledu na to, zda je střelec pravák, nebo levák, střílí se vždy nejdříve z levé strany bariery.

STŘELBA VKLEČE BEZ OPORY – při střelbě vkleče na jednom koleni se střelec může sedací částí dotýkat klečící nohy, nebo na ní sedět, nesmí se však sedací částí dotýkat podložky. Střelec drží zbraň jedno-, nebo obouruč, paže se smí dotýkat, nebo být opřeny o koleno, nesmí docházet ke kontaktu zbraně s kolenem. Při střelbě v kleče na obou kolenou se střelec může sedací částí dotýkat klečících nohou, nebo na nich sedět, nesmí se však sedací částí dotýkat podložky. Zbraň je držena jedno-, nebo obouruč.

STŘELBA VKLEČE ZA BARIEROU – střelec klečí na jedné noze, nebo na obou nohách (Viz. předchozí článek). Zbraň je držena jedno-, nebo obouruč, použití bariery k opoře je možné, nebo povinné, podle dané discipliny. Pravidla použití bariery k opoře a dodržení stranové přešlapové linie ( pokud je povinné, podle dané discipliny ) jsou obdobná jako u střelby vstoje za barierou. Pravák střílí z pravé strany bariery, levák z levé strany bariery.

STŘELBA VSEDĚ – střelec sedí na podložce směrem k terči, nebo mírně šikmo, tak aby neomezoval sousední střelce. Zbraň je držena jedno-, nebo obouruč. Jedna, nebo obě paže mohou být opřeny o kolena, nesmí však docházet ke kontaktu zbraně a kolena. Záda se nesmí dotýkat podložky.

STŘELBA VLEŽE – střelec leží na břiše směrem k terčům, tak aby neomezoval sousední střelce. Zbraň drží jedno-, nebo obouruč, paže mohou být opřeny o podložku, nesmí docházet ke kontaktu zbraně s podložkou.
Pozn.: Při tvoření startovní listiny na soutěži je vhodné brát v úvahu leváky a vzhledem k tomu, že střelci zpravidla leží více, či méně šikmo k terčům, tyto umisťovat na okraj palebné čáry, tak aby sami měli dost místa a naopak neomezovali ostatní střelce. Na střelnicích, kde není dostatek prostoru ke střelbě vleže je možné použít tu variantu, že střelci namísto vleže střílí vkleče s povolenou oporou o barieru, bez povinnosti dodržovat stranovou přešlapovou linii.

Při střelbě ve všech polohách je nutné dodržovat pravidlo, že žádná část těla, která se dotýká podložky ( chodidla, kolena, lokty,ruce ), nesmí být před palebnou čárou.

ROZHODČÍ

Podle velikosti střelnice a rozsahu soutěže působí na střelnici několik rozhodčích.

Rozhodčí na palebné čáře - RANGE OFFICER (čti: rejnž ofisr) dále jen RO: působí na palebné čáře, vydává povely ke střelbě, provádí kontrolu zbraní po ukončení série, nebo po ukončení celé discipliny, řeší aktuální situace v průběhu střelby, závady apod.

Rozhodčí na střelnici - CHIEF RANGE OFFICER (čti: číf rejnž ofisr) dále jen CRO: v případě, že je palebná čára dlouhá a působí na ní několik RO, vydává povely a odpovídá za celou palebnou čáru, nebo za jednotlivou střelnici, pokud soutěž probíhá současně na několika střelnicích.

Rozhodčí statistik – STATISTICAL OFFICER (čti: stejtistikl ofisr) dále jen SO: je odpovědný za zpracování výsledků podle odevzdaných vyhodnocovacích karet (Viz. čl. Hodnocení).

Ředitel závodu – MATCH DIREKTOR (čti: meč dyrektr) dále jen MD : funkcionář odpovídající za celý závod, včetně administrativy, bezpečnosti všeobecně a regulérnosti závodu. Všichni ostatní funkcionáři závodu mu jsou podřízeni.

JURY – v případě potřeby ji jmenuje MD k vyřešení sporných situací, protestů apod. Pro složení JURY platí všeobecně uznávaná pravidla o nezaujatosti členů. Minimální počet členů JURY je 3 a počet musí být vždy lichý.

POVELY

Závodník se připravuje na střelbu na místě k tomu určeném. K dané disciplině přichází na vlastní střeliště již s nenabitou zbraní v pouzdře, naplněnými zásobníky/ rychlonabíječi rovněž v pouzdrech. Střelci se shromáždí podle startovních čísel na palebné čáře 50, nebo 25 metrů (podle typu střelnice). RO zkontroluje směnu podle startovního rozpisu a celá směna přejde na palebnou čáru, ze které se střílí první série. Před vlastním povelem RO/CRO stručně oznámí, jaká střelecká série /STAGE (čti: stejdž) bude následovat, např.: Disciplina Service pistol, stage 1, vzdálenost 25m, čas 90 vteřin, 6 ran v kleče bez opory ,6 ran vstoje za barierou levou rukou, 6 ran vstoje za barierou pravou rukou. Dále se pokračuje podle ustálených povelů RO/CRO.

NABÍJET! – LOAD AND HOLSTER! (čti: loud end holstr) Na tento povel závodník vyjme zbraň z pouzdra, nabije, zasune zpět do pouzdra a zaujme startovní pozici.
Pozn.: Nabití u revolveru spočívá v naplnění válce a jeho zaklopení do zbraně. U SA pistole (např. COLT 1911) se zasune zásobník do zbraně, první náboj do nábojové komory a zbraň se zajistí s nataženým kohoutem. U DA pistole (např. ČZ 75/85) se nabije zbraň obdobně a kohout se spustí do přední polohy. Pořadatel může podle místních zvyklostí, nebo s ohledem na vyšší bezpečnost nařídit, že nabití pistole bude spočívat pouze v zasunutí plného zásobníku a vlastní zasunutí prvního náboje do nábojové komory bude provedeno natažením závěru až po startovním signálu.

JSOU VŠICHNI PŘIPRAVENI ? – IS THE LINE READY? (čti: is d lajn redy) Pokud některý ze závodníků není ještě připraven, odpoví zřetelně NE ! –NOT READY! (čti: not redy). RO/CRO v takovém případě velí :

NE, STŘELCI NEJSOU PŘIPRAVENI ! – THE LINE IS NOT READY ! (čti: d lajn is not redy) Tento povel v podstatě upozorňuje střelce, že ještě nebude následovat povel k zahájení střelby. Stejný povel RO/CRO vydá, pokud zpozoruje cokoliv, co znemožňuje zahájit střelbu (spadlý terč apod.). Po chvíli, nebo po odstranění závady na terči apod. RO/CRO znovu velí předchozí povel. Pokud je vše v pořádku , asi po 3 vteřinách následuje povel :

STŘELCI JSOU PŘIPRAVENI, POZOR ! –THE LINE IS READY, COMMENCE FIRING ! (čti: d lajn is redy, kamens fajring) Po tomto povelu přijde do 3 vteřin povel k zahájení střelby (otočení terčů, zřetelné písknutí či jiný akustický signál). Po skončení času pro danou sérii se zavřou terče, nebo je čas ukončen stejným zřetelným akustickým signálem, jakým byl zahájen. Pokud střelec nestihl vystřelit předepsaný počet ran, dál již nestřílí a počet nevystřelených ran oznámí RO. Po ukončení střelby střelec neukládá ihned zbraň do pouzdra, ale vyčká dalšího povelu :

STŘELBU UKONČIT, VYBÍT, ZBRAŇ ULOŽIT DO POUZDRA ! – CEASE FIRING, UNLOAD AND HOLSTER! (čti kejs fajring, anloud end holtsr). Po tomto povelu RO zkontroluje každému střelci zbraň. Revolver střelec předkládá ke kontrole s vyklopeným prázdným válcem, rovněž tak ukazuje vystřelené nábojnice z posledního válce, případně hlásí počet nevystřelených ran. Pistoli střelec ukazuje bez zásobníku se závěrem staženým do zadní polohy a posledním prázdným zásobníkem, případně hlásí počet nevystřelených ran. Při kontrole směřuje zbraň k terčům. Po zkontrolování zbraně vydává RO jednotlivě každému střelci krátký povel :

DO POUZDRA ! – HOLSTER ! (čti: holstr) Na tento povel střelec zaklopí válec revolveru, nebo spustí závěr pistole a spustí kohout, zbraň uloží do pouzdra. Když všichni střelci na palebné čáře mají zbraně v pouzdrech velí se :

STŘELNICE JE VOLNÁ ! – RANGE IS CLEAR ! (čti rejnž is klír). Teprve po tomto povelu mohou střelci opustit střelecké stanoviště, sbírat prázdné zásobníky/ rychlonabíječe, mění se terče a celá směna se přesunuje na další palebnou čáru. Pozn.: Jediná vyjímka, kdy není přesně dodrženo výše uvedené pořadí povelů je v disciplině Revolver 1500 a Auto match 1500 v Match 4, kdy se střílí stejná série ze stejné palebné čáry dvakrát a mezi sériemi se velí pouze :

ZNOVU NABÍT ! – RELOAD ! (čti: ríloud) a následuje druhá série. Ostatní povely jsou stejné.

Pokud během střelby RO/CRO zjistí závažný důvod k přerušení střelby, zejména z důvodů bezpečnosti (např. u otevřené střelnice se někdo objeví v ohroženém prostoru) a situace nesnese odkladu velí :

STOP ! Na tento povel střelci okamžitě ukončují střelbu a řídí se pokyny RO/CRO.

NÁSTŘEL

Nástřel je povolen pouze u disciplin Revolver 1500 a Auto match 1500, a i to pouze podle zvážení pořadatele. Před vlastní disciplinou má každá směna k dispozici 2 minuty k nastřelení ze vzdálenosti 50 metrů, poté si střelci prohlédnou terče a znovu mají 2 minuty k nastřelení ze vzdálenosti 25 metrů. Kolik ran v dané době vystřelí a z jaké střelecké polohy je na zvážení každého střelce.

Druhá varianta je, pokud to možnosti pořadatele dovolí nástřel řešit formou treninku den před vlastním závodem, nebo přímo v den závodu a to v podobě Match5. (viz. čl. Discipliny). Výsledek se nevyhodnocuje, terče si zhodnotí každý střelec individuálně.

Použití pozorovacího dalekohledu je zakázáno při nástřelu i v průběhu závodu, rovněž tak pozorování a sdělování zásahů jinou osobou, tzv. spottování. Zde platí vyjímka při soutěži družstev.

ZÁVADY

Veškeré závady jsou považovány za zaviněné, ať již se jedná o závady zbraně, nebo střeliva. Pokud se jedná o drobnou závadu, kterou střelec dokáže odstranit sám v průběhu série, nebo v čase mezi sériemi, může pokračovat ve střelbě. Při odstraňování závad je nutné dbát na bezpečnou manipulaci se zbraní. Pokud je závada v daném čase neodstranitelná, nebo se závodník pro závadu rozhodne v závodě dál nepokračovat, zůstane stát na místě se zbraní směrem k terčům, zvedne ruku, vyčká skončení série a dál se řídí pokyny RO.

BEZPEČNOST

Na střelnici, kde probíhá bsoutěž v PPC/1500 je nutné dodržovat obecné zásady bezpečnosti s manipulací se zbraněmi a střelivem. Zbraň vyndat z tašky, nebo kufříku je možno pouze v tzv. Bezpečnostní zóně – SAFETY AREA (čti sejfty area), dále jen BZ. Zde je také povoleno zbraně čistit, případně opravovat drobné závady. V BZ je přísně zakázáno manipulovat se střelivem. Plnit zásobníky/rychlonabíječe lze kdekoliv v prostoru střelnice s vyjímkou BZ.

Při manipulaci se zbraní na palebné čáře musí zbraň směřovat vždy směrem k terčům. Zejména při změnách polohy střelby, při současném přebíjení zbraně, je nutné dbát zvýšené opatrnosti.

HODNOCENÍ

Hodnocení sporných zásahů se provádí optickým, nebo vsuvným kalibrem příslušné ráže, podle zásad obecně platných ze sportovní střelby.

V případě dlouhého vstřelu (při použití otočného terčového zařízení) bude rána hodnocena hodnotou vyššího zasaženého kruhu, avšak maximálně jeden kruh výše od začátku vstřelu. Pokud vstřel začíná v terčové ploše mimo kruhy a končí v bodované ploše, bude hodnocen jako nejnižší kruh, tzn. 7.

Pokud střela zasáhne terč z boku skrz terčový rám, odrazem od terčového rámu případně ze zadu, bude rána hodnocena jako chyba.
Pozn.: Při hodnocení PPC/1500 se rozlišuje – zásah hodnocený jako nula je normální zásah v terčové ploše avšak mimo kruhy. Jako nula se hodnotí zásah odrazem od rámu, odrazem od země, stěny apod., zásah skrz rám, nevystřelená rána, rána mimo terčovou plochu. Za ránu nebo rány vypálené po akustickém signálu k ukončení střelby u pevného terčového zařízení bude odečten příslušný počet nejlepších zásahů v terči.

Při rovnosti bodů se postupuje takto - Disciplina Revolver 1500 a Auto match 1500: Pokud po sečtení výsledků Match 1 – 5 je shodný výsledek mezi několika závodníky pořadí se určuje podle těchto kriterií : vyšší počet X kruhů vyšší počet X kruhů v Match 3 vyšší počet 10 vyšší počet 10 v Match 3 atd. Ostatní discipliny: Dílčí výsledky jednotlivých stage se sečtou a při rovnosti bodů rozhodují o pořadí tato kriteria: vyšší počet X kruhů vyšší počet X kruhů ve stage 3 (respektive 3 a 4 pokud se střílí do jednoho terče) vyšší počet 10 d.)vyšší počet 10 ve stage 3 (3 a 4) atd.

Při registraci každý závodník dostane vyhodnocovací karty pro všechny discipliny, které bude v soutěži střílet. V těchto kartách vyplní osobní údaje a po odstřílení dané discipliny, v případě že během střelby došlo k chybě závodníka, která je nějak penalizována, provede RO do této karty zápis a závodník předá kartu a terče k vyhodnocení. Vyhodnocování terčů provádí buď pověřený RO, nebo se běžně v Evropě i ve světě provádí vyhodnocování terčů vzájemně mezi závodníky. Probíhá to tím způsobem, že po skončení dané discipliny předá závodník svoji kartu a terče sousednímu střelci doprava k vyhodnocení a sám vyhodnocuje terče souseda vlevo.

Vyhodnocování se provádí vždy mimo střeliště (aby mohla pokračovat další směna) a v přítomnosti střelce. Hodnotící střelec provede nejdříve kontrolu, zda jsou v terči všechny zásahy a provede vyhodnocení do levé strany vyhodnocovací karty, případně může využít pomocné tabulky na terči.Celkový počet zásahů, případně zásahů, chyb a nul musí být shodný s předepsaným počtem ran v dané disciplině. Poté přepíše zápis do pravé strany vyhodnocovací karty a zápis podepíše. Střelec, který je autorem vyhodnocovaného terče buď s vyhodnocením souhlasí, kartu podepíše a pravou stranu odevzdá SO. Později již nemůže protestovat proti výsledku.

Pokud s hodnocením nesouhlasí kartu nepodepíše a spolu s terči ji celou odevzdá MD. Hodnocení pak provede JURY. Tento postup je považován za protest a střelec je povinen zaplatit poplatek stanovený pořadatelem. V případě uznání protestu za oprávněný, bude poplatek závodníkovi vrácen, jinak propadá ve prospěch pořadatele.

MD má právo kdykoliv provést kontrolu hodnocení kteréhokoliv střelce.

V případě, že terče vyhodnocuje pověřený RO, je hodnocení prováděno obdobným způsobem za přítomnosti střelce a postup je stejný.

Pozn.: Veškeré poznámky při hodnocení na terči, a zápis do levé poloviny karty je vhodné provádět obyčejnou tužkou a je zde možno škrtat, nebo přepisovat. Pravá strana vyhodnocovací karty je již oficiální doklad a musí být bez přepisů. Pokud i zde dojde k omylu ze strany hodnotícího, je nutné se u přepisu podepsat, případně tuto skutečnost sdělit SO.

VÝKONOSTNÍ TŘÍDY

Výkonnostní, nebo také klasifikační třídy, dále jen VT jsou udělovány podle výkonů dosažených v hlavním závodě Revolver 1500 a slouží k vyhodnocení závodu.
Výkonnostní třídaVýkon
High master (čti: háj máster) dále jen HM1476 a více
Master (čti: mástr) dále jen M1440 až 1475
Expert dále jen EX1380 až 1439
Sharpshooter (čti: šárpšutr) dále jen SS1290 až 1379
Marksman (čti: márksmen) dále jen MN1289 a méně
Unclassified (čti: ánklasifájd) dále jen UCstřelec při svém prvním závodě

Podle možností pořadatele může být závod vyhodnocen podle jednotlivých VT, bez rozdílu VT, případně mohou být VT sloučeny např. : HM + M, EX + SS, MN + UC).

Při svém prvním závodě startuje střelec ve třídě UC. Podle výkonu z tohoto prvního závodu mu je udělena předběžná VT příslušné výše – minimálně MN. Po druhém závodě se z obou výsledků vypočítá průměr a podle hodnoty průměrného výsledku je střelci udělena příslušná VT. Ta může být vyšší, nebo i nižší, než byla VT předběžná. V následujících závodech střelec startuje již v udělené třídě do té doby, než splní minimálně 2x limit pro VT vyšší. Tyto dva výkony, odpovídající vyšší VT nesmí být dosaženy na dvou, po sobě následujících závodech. (tzn.., že vyšší VT může být v praxi udělena nejdříve po 3 závodech).

Snížení VT může být pouze na písemnou žádost závodníka. Po předložení žádosti startuje závodník ještě na 3 dalších závodech v přidělené VT. Pokud průměr ze dvou lepších výkonů z těchto 3 závodů odpovídá nižší VT, než je závodníkovi přidělena, je mu VT patřičně snížena. Možnost snížení VT má každý střelec pouze jednou.

Pozn.: Protože v našich podmínkách nebude asi disciplina Revolver 1500, vzhledem k náročnosti na zbraně a střelivo, příliš rozšířena, je v případě potřeby možno udělovat VT podle výsledku jiných disciplin a to podle počtu dosažených kruhů vyjádřených v % oproti maximálnímu možnému nástřelu:
Výkonnostní třídaVýkon
High master98,4% a více
Master96 až 98,39%
Expert92 až 95,99%
Sharpshooter86 až 91,99%
Marksman85,99% a méně

Tyto VT samozřejmě nemohou mít mezinárodní platnost.

HODNOCENÍ TÝMU

V soutěžích PPC/1500 se vypisuje soutěž týmů zpravidla pouze v jedné disciplině, a to v hlavním závodě Revolver 1500. Družstva jsou dvou-, nebo čtyřčlenná. Pokud to možnosti pořadatele dovolují, střílí se soutěž družstev samostatně, jako Match 5 (Viz.čl. Discipliny), nebo je výsledek družstva počítán z hodnoty Match 5 závodu individuálního - Revolver 1500

Závod týmů, pokud se střílí jako samostatná disciplina má své specifikum v tom, že je povoleno jak v závodě, tak i v případném nástřelu, pozorování a sdělování zásahů týmovým kolegou, případně kapitánem týmu, tzv. spottování.

Pozn.: K pozorování zásahů nejsou povoleny monokulární dalekohledy na stativech, ale pouze v ruce držené binokuláry.

Týmy mohou být bez rozdílu výkonnosti, nebo jsou rozděleny do stejných VT jako jednotlivci. Při určování VT družstva se postupuje takto : každá VT je ohodnocena příslušným počtem bodů (viz. dále), a součet bodů členů družstva, podle jejich přidělené VT, se dělí počtem členů družstva. Výsledek se zaokrouhluje na celé číslo (do..,49 dolů, ..,50 a více nahoru). Výsledné číslo udává VT týmu, podle které je potom hodnoceno.

Výkonnostní třídaBody
High master5 bodů
Master4 body
Expert3 body
Sharpshooter2 body
Marksman1 bod

Příklad výpočtu VT čtyřčlenného týmu:
střelec č.1: Expert = 3 body
střelec č.2: Expert = 3 body
střelec č.3: Sharpshooter = 2 body
střelec č.4: Marksman = 1 bod
dohromady = 9 bodů/4 = 2,25
Tým bude hodnocen v třídě Sharpshooter.

JEDNOTLIVÉ DISCIPLÍNY

Hlavní závod - REVOLVER 1500

Zbraň - libovolný velkorážný revolver
min. ráže .32 ( 8,13mm)
max. délka hlavně 6” (152,4mm)
miřidla otevřená, nesmí přesahovat ústí hlavně, přímka miřidel max. 8,5” (215,9mm), stranová ochrana mušky nesmí být delší než 2” (50,8mm)
odpor spouště v režimu Single Action (čti: singl ekšn) dále jen SA, 1134g, pokud revolver nemá SA spoušť, platí výše uvedený minimální odpor spouště pro Double Action spoušť (čti: dabl ekšn) dále jen DA
úsťové brzdy, kompenzátory a ortopedické rukojeti jsou zakázány
jakékoliv vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány
Střelivo - střelivo tovární, nebo ručně nabíjené bez omezení, s platností všeobecných zákazů (viz. čl. Střelivo).

Průběh discipliny :
MATCH 1 – 7m 2x 6 ran vstoje bez opory 20 vteřin pouze DA
15m 2x 6 ran vstoje bez opory 20 vteřin pouze DA

MATCH 2 – 25m 6 ran vkleče bez opory 90 vteřin pouze DA
6 ran vstoje za barierou vlevo
6 ran vstoje za barierou vpravo

MATCH 3 – 50m 6 ran vsedě 165 vteřin SA, nebo DA
6 ran vleže
6 ran vstoje za barierou vlevo
6 ran vstoje za barierou vpravo

MATCH 4 – 25m 2x 6 ran vstoje bez opory 35 vteřin pouze DA
2x 6 ran vstoje bez opory 35 vteřin pouze DA

MATCH 5 – 7m 2x 6 ran vstoje bez opory 20 vteřin pouze DA
25m
6 ran vkleče bez opory 90 vteřin pouze DA
6 ran vstoje za barierou vlevo
6 ran vstoje za barierou vpravo

50m
6 ran vsedě 165 vteřin SA, nebo DA
6 ran vleže
6 ran vstoje za barierou vlevo
6 ran vstoje za barierou vpravo

25m
6 ran vstoje bez opory 12 vteřin pouze DA

Pozn.: po každém Match se mění terče, v Match 5 se mění terče po prvních dvou stage

AUTO MATCH 1500 (čti: auto meč) dále jen AM

Zbraň - libovolná samonabíjecí pistole
min. ráže .35 (8,89mm)
max. délka hlavně 6” (152,4mm)
miřidla otevřená, nesmí přesahovat ústí hlavně, přímka miřidel max. 8,5” (215,9mm)
odpor spouště v režimu SA 1589g, pokud pistole spoušť SA nemá, platí výše uvedený minimální odpor spouště pro DA, případně pro Double Action Only (čti: dabl ekšn ounli) dále jen DAO
úsťové brzdy, kompenzátory a ortopedické rukojeti jsou zakázány
jakékoli vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány
Střelivo - střelivo tovární, nebo ručně nabíjené bez omezení s platností všeobecně platných zákazů (Viz. čl. Střelivo)

Průběh discipliny
stejný jako Revolver 1500, u zbraní se systemem DA musí být první výstřel každého stage vystřelen “promáčknutím” spouště.

DISTINGUISHED REVOLVER (čti: distingvišd revolvr) dále jen DR

Zbraň - továrně vyráběný revolver, bez úprav
ráže .38/.357
max. délka hlavně 6” (152,4mm)
miřidla otevřená, nesmí přesahovat ústí hlavně, výměna mušky, pokud je od stejného výrobce jako zbraň, je povolena
odpor spouště v režimu SA 1134g, pokud revolver spoušť SA nemá, platí výše uvedený minimální odpor spouště pro DA
úsťové brzdy, kompenzátory, závaží jsou zakázány
ortopedické rukojeti jsou zakázány, je však povolena výměna rukojeti oproti originálu, pro zlepšení držení a přebíjení
jakékoliv vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány
Střelivo - tovární, nebo ručně nabíjené se srovnatelným výkonem, pouze .38 Speciál!!.
Střely typu WC jsou zakázány, dále platí všeobecné zákazy (Viz. čl. Střelivo).

Průběh discipliny
stejný jako Revolver 1500, Match 5

SERVICE PISTOL (čti: servis pistl) dále je SP

Zbraň - továrně vyráběná samonabíjecí pistole
min. ráže .35 (8,89mm)
max. délka hlavně 5” (127mm)
miřidla otevřená, nesmí přesahovat ústí hlavně, přímka miřidel max. 7,5” (190,5mm)
odpor spouště v režimu SA 1589g, pokud pistole spoušť SA nemá, platí výše uvedený minimální odpor spouště pro DA, případně DAO
kompenzátory, úsťové brzdy, ortopedické rukojeti, lepící povrch, či jiné úpravy rukojeti pro zlepšení držení, vyjma normální rybiny, nejsou povoleny
příslušenství a díly zbraně mohou být jiných výrobců, než vlastní zbraň, rovněž tak hlaveň, ta však nesmí být delší, než originál
jakékoliv vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány.
Střelivo - tovární, nebo ručně nabíjené se srovnatelným výkonem, střely typu WC a Semiwadcutter (čti: semivadkatr) dále jen SWC, jsou zakázány. Dále platí všeobecné zákazy (Viz. čl. Střelivo)

Průběh discipliny
stejný jako Auto match 1500, Match 5

OPEN MATCH (čti: oupn meč) dále jen OM

Zbraň - libovolný velkorážný revolver, nebo velkorážná samonabíjecí pistole
min. ráže .35 (8,89mm)
miřidla otevřená, optická, nebo elektronická povolená zákonem (laser není povolen), nesmí přesahovat ústí hlavně
jakékoliv vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány
Střelivo - bez omezení, s platností všeobecných zákazů (Viz. čl. Střelivo)

Průběh discipliny
stejný jako Revolver 1500, Match 5

SERVICE REVOLVER (čti: servis revolvr) dále jen SR

Zbraň - platí stejná kriteria jako u DR s těmito odlišnostmi:
max délka hlavně 4” (101,6mm)
min. odpor spouště není stanoven, spoušť musí být bezpečná a musí fungovat v režimu SA i DA
Střelivo - platí stejná kriteria jako u DR

Průběh discipliny:

STAGE 1
3m
6 ran vstoje jednoruč bez opory 8 vteřin pouze DA

STAGE 2
7m
2x6 ran vstoje bez opory 20 vteřin pouze DA

STAGE 3
15m
2x6 ran vstoje bez opory 20 vteřin pouze DA

STAGE 4
25m
6 ran vkleče povinně s oporou 90 vteřin pouze DA
6 ran vstoje za barierou vlevo
6 ran vstoje za barierou vpravo

Pozn.: terče se mění mezi Stage 2 a 3.

OFF DUTY REVOLVER (čti of djuty revolvr) dále jen ODR

Zbraň - platí stejná kriteria jako u SR s těmito odlišnostmi:
max. délka hlavně 2,75” (69,85mm)
spoušť nemusí fungovat v obou režimech SA i DA
Střelivo - platí stejná kriteria jako u SR

Průběh discipliny: stejný jako SR

STOCK SEMI AUTOMATIC PISTOL (čti: štok semi automatik pistl) dále jen SSAP

Zbraň - seriově vyráběná velkorážná samonabíjecí pistole, s minimálním počtem vyrobených kusů 1000 bez úprav
min. ráže .35 (8,89mm)
max. délka hlavně 5” (127mm)
miřidla otevřená, pevná!!!, tříbodová, nebo luminiscenční miřidla jsou povolena
min. odpor spouště není stanoven, spoušť musí být bezpečná
kompenzátory, úsťové brzdy, závaží, speciální miřidla, “trychtýře” na rukojeti k usnadnění výměny zásobníku, prodloužení zásobníků, protiskluzový povrch rukojeti vyjma originální rybiny, neoriginální rukojeti a jiné úpravy jsou zakázány
ochrana dna zásobníku proti poškození je povolena
jakékoliv vnitřní, nebo vnější změny v mechanizmu zbraně, které by snížily její bezpečnost oproti továrnímu provedení, jsou zakázány
Střelivo - platí stejná kriteria jako u SP

Průběh discipliny:
stejný jako SR, pokud je zbraň vybavena systemem DA, musí být první výstřel každého stage vystřelen “promáčknutím” spouště.